kruh..............................................................
No a je to tady...Máme tu můj další oblíbený horor, kterým neni žadný jiný, než Kruh!! Opravdu skvělý horor u kterého se samozřejmě také bojím :D ... Ale neexistuje snad žádný horor (z těch, které jsem viděla), kterého jsem se nebála. Tak tady máte příběh a opět se hezky bavte u čtení příběhu :o).
Japonský režisér Hideo Nakata neměl pravděpodobně tušení, jaké pozdvižení přinese jeho horor Kruh, který se stal v Japonsku doslova kultem a natolik uchvátil šéfy Hollywoodských studií, že se pokusili o jeho americký re-make. Nebylo by nic zvláštního na re-maku nějakého staršího hollywoodského filmu, jako to bývá v poslední době trendem (Loupež po italsku, Pýcha a předsudek), ale předělávka snímku, který byl původně natočen za hranicí USA, není tak častým jevem, a většinou dopadá prachbídně (Návštěvníci). Přiznám se, že jsem původní Kruh neviděl, a tak se veškerých srovnání vyvaruji. Nicméně diváci, kteří viděli oba filmy, se vesměs shodují na tom, že americká verze je minimálně stejná dobrá, ne-li lepší než japonský snímek.
Tajemná kazeta, po jejímž shlédnutí u vás zazvoní telefon a hlas v něm vám oznámí, že přesně za sedm dní zemřete, se dostane do ruky partě teenagerů, které nenapadne nic lepšího než se na ní podívat. Přesně za sedm dní všichni zemřou včetně Ruth, sestřenice malého Aidana, jehož matka Rachel se jako správná novinářka vydává po stopě videokazety. Ačkoliv všechny důkazy napovídají tomu, že studenti zemřeli kvůli shlédnutí videokazety, Rachel se na ní stejně ze zvědavosti podívá a najednou je i její obličej na fotce rozmazaný, jako tomu bylo u předchozích obětí…
Kruh se možná tváří jako horor a trailer, na kterém jsou vlastně jen scény ze samotné videokazety. Jenže chyba lávky. Scény plné napětí ze všudypřítomného zla, a ani klasické lekačky nejsou zdaleka tak strašidelné, jak bychom si přáli. Snímek se mnohem více blíží thrilleru s trochou toho nadpřirozena a tím Hitchcockovskému stylu vyprávění, kde největší strach pramení z neviděného. Zlo je tady zosobněno v podobě holčičky Samary, ústřední protagonistky na kazetě, jejíž minulost je klíčem k pochopení celé záhady. V podání Daveigh Chase (A.I. Umělá inteligence) působí skutečně ďábelsky, i když scény, kde se zhmotňuje v realitě, v děsivosti trochu ztrácí.
Zápletka filmu je zpočátku spíše jednoduchá a až postupem času se nabalují další a další otázky, z nichž mnohé z nich zůstaly na konci filmu bohužel nezodpovězeny. Sice není třeba vědět, jak se ta kazeta k teenagerům dostala, či jak Samanta dostala konkrétně různé motivy na videokazetu, nicméně hlubší prokreslenost Samantiny minulosti by srozumitelnosti jen a jen prospěla. Takové scény byly z filmu vystříhány a údajně se objevily na DVD (v nezkrácené verzi na DVD je Samanta skutečnou dcerou Ann Morgan). Myslím si, že spíš měly být vystřihány záběry rozebírající vztah Aidana ke svému skutečnému otci. Tahle zápletka je totiž tak trochu navíc. Některé nelogičnosti v ději byste jistě při hlubším přemýšlení také našli, ale na první pohled nejsou nijak zásadní. Zdařilé koncepci příběhu přispívá i scénář Ehrena Krugera, který vychází z novely Koji Suzuki, ale od původního japonského Kruhu se prý téměř neliší. Tempo snímku je pozvolné, ale s přibývajícím (respektive ubývajícím) časem se neustále zrychluje.
Herecké výkony jsou na solidní úrovni. Naomi Watts (King Kong, 21 gramů), která až díky roli Rachel získala status hollywoodské superhvězdy, umě balancuje na hraně cílevědomé a drzé novinářky a matky snažící se uchránit sebe a svého syna před hroznou smrtí. Snímek naštěstí nikdy nespadá do kýče emotivních a slzopudných scén. Poměrně neznámý Martin Henderson (Kód Navajo, Moje velká indická svatba) ji úspěšně sekunduje v roli muže, který se bál otcovství natolik, že svoji těhotnou přítelkyni (je řeč o Rachel) opustil. Kromě již zmíněné Daveigh Chase je další důležitou dětskou postavou filmu Aidan. Už z pohledu na něj je vám hned jasné, že ten kluk, kterého hraje David Dorfman (Galaxy Quest), není úplně v pořádku.
Vizuální efekty a atmosféra snímku jsou prostě dokonalé. Samotnou nahrávku plnou děsivých symbolů, které pak hrdinové potkávají v průběhu příběhu, by si člověk mohl pouštět pořád dokola a dokola a nic by neztratila na své "přitažlivosti". Téměř liduprázdný ostrov Moesko Island, kde to všechno vlastně začalo, zahalený depresivní mlhou, svoji atmosférou připomíná film Ti druzí. A scény, ve kterých splašení koně pachájí sebevraždu a holčičky vystupují z obrazovky ? To se ani nedá popsat.
Kruh se velice dobře popral i se závěrem. Nečekejte žádnou šokující pointu, která by převrátila předchozí příběh naruby, jako tomu bylo v Šestém smyslu, ale závěrečný zvrat existuje i v Kruhu, jinak by totiž dopadl až moc hollywoodsky dobře. Každopádně velice dobře dopadly tržby filmu. Při rozpočtu $ 48 mil. vydělal film celosvětově $ 230 mil. a hodně chechtáků jistě přibylo i za DVD a VHS, protože za prvních 24 hodin se v USA prodalo na 2 milióny kusů DVD! Díky komerčnímu úspěchu přišlo i pokračování, které dirigoval režisér původního Kruhu, ale o tom snad někdy později…